Tipy na výlet

Osada Jizerka

    Půvabná osada Jizerka se nachází na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor. Původně vznikla jako obydlí českých čihařů, ptáčníků a dřevařů. Nyní podél Stříbrného potoka a řeky Jizery jsou jako perly rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky. Navštívit tu můžete Muzeum osady Jizerka a obhlédnout populární Hnojový dům. Nádherným horským výhledem vás okouzlí vrch Bukovec.V okolí osady se nachází mnoho tras pro cyklisty, běžkaře i velké množství turistických cest. Na Jizerku se dostanete v létě buď autem přes obec Horní Polubný, nebo na kole. V zimě se dá dojet na Jizerku i na běžkách.

Protržená přehraha

   Protržená přehrada Desná byla vybudována na řece Bílé Desné v Jizerských horách. Stavba v nadmořské výšce 806 m.n.m., ležící nad obcí Desná v Jizerských horách v katastrálním území obce Albrechtice v Jizerských horách byla dokončena v roce 1915. Přehrada se 18. září 1916, zhruba po roce existence, protrhla a smetla část obce Desná. Jedná se o největší katastrofu v rámci protržení přehrady v Čechách.

   V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš.

   K protržené přehradě se dá dojet na běžkách,  na kole, nebo dojít i pěšky..Nachází se hrzuba 7 km od chalupy

Vodní nádrž Souš

   Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911-1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Vrch Jizera

   Jizera se nachází 5 km na jihovýchod od obce Bílý potok a 6 km na severozápad od osady Jizerka. Na vrcholovou skálu Smědavské hornatiny, druhý nejvyšší bod české části Jizerských hor, je upravený přístup.

   Na vrcholu je vyhlídka se zábradlím, odkud je krásný kruhový pohled na Ještěd, české i polské Krkonoše a Jizerské hory.

Přístup je možný po turistických značených stezkách z Bedřichova, Smědavy a Bílého potoka pod Smrkem. Autem se dá dojet pouze k chatě Smědava, která je vzdálené 10km od obce Desná

Příchovice - Muzeum a rozhledna Járy Cimrmana

    Maják Járy Cimrmana je nejmladší dřevěná rozhledna Jizerských hor. V budově pod rozhlednou se nachází muzeum Járy Cimrmana, které bylo otevřeno spolu s Majákem; přístup na rozhlednu je přes muzeum. Stavba se nachází ve vsi Příchovice, která se nachází zhruba 8km autem od obce Desná

Jizerská magistrála

    Jizerská magistrála je rozsáhlá soustava lyžařských turistických tras na české straně Jizerských hor. V současné době je dlouhá přes 200km. Nástup na běžecké tratě se nachází u vodní nádrže Souš, která je asi 700m od chalupy. Za dobrých sněhových podmínek je možné nasadit běžky hned nad chalupou.

Cyklotrasy

    V létě dominuje sportovnímu vyžití v Jizerkách jednoznačně cykloturistika a pěší/horská turistika. Zdejší cyklostezky přiblíží návštěvníkům klenoty Jizerských hor, a to nejen ty přírodní, ale také kulturní a historické. Kromě klasických cyklotras můžete vybírat také z těch, které jsou tematicky zaměřené.

    Pokud byste si vaše cyklistické toulky Jizerskými horami chtěli zpříjemnit něčím jedinečným, zavítejte do Singltrekového centra pod Smrkem. Zdejší singletrackové stezky jsou českým unikátem - jsou vybudovány tak, aby si návštěvníci maximálně užili jízdu na horském kole, současně však chrání okolní přírodu před poškozením.

Ozubnicová železnice Tanvald - Kořenov - Harrachov

    Jediná ozubnicová železnice v České republice je jedinečnou kulturní a technickou památkou. Vlaky na této trati kdysi překonávaly několik set metrů převýšení a na nejstrmějším úseku z Tanvaldu do Kořenova proto využívaly ozubnici.

    Trati se také říká Zubačka a od roku 1992 je kulturní památkou a zároveň se stala vyhledávanou atrakcí.

Do vlaku můžete nastoupit dole v obci Desná a můžete dojet až do Harrachova.

Harrachov

    Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

 V Harrachově jste autem zhruba za 20 minut

Koupaliště v okolí

  • Lučany nad Nisou
  • Harrachov
  • Tanvald